Ile powinien zarabiać Polak?

Maciek

2014/07/14

Zarobki


Ile powinien zarabiać Polak? Zebrałem kilka opinii z różnych forów na temat tego ile według Polaków powinniśmy zarabiać, aby móc żyć na godziwym poziomie. Ogólnie podsumowując te wypowiedzi to uważam, że jedna osoba jest w stanie utrzymać się na niezłym poziomie zarabiając 4000 zł na rękę miesięcznie. Dwóm osobom żyjącym we wspólnym gospodarstwie domowym wystarcza 6000 zł, a jeśli ktoś chce mieć dzieci to doliczyć wypadałoby 1000 złotych za każdego kolejnego członka rodziny. I wcale tutaj nie mówimy o jakichś wielkich luksusach, gdy np. na czteroosobową rodzinę jest 8000 zł. Te 8000 złotych to raptem niecałe 2000 euro, a więc mniej niż wynosi pensja pracownika fizycznego w zachodnich krajach euro. Czy jest szansa, że w Polsce pensja zrówna się kiedyś z pensjami zachodnimi? Jest to ciekawa perspektywa, ale w najbliższych latach zupełnie niemożliwa. Jesteśmy postrzegani za granicą jako kraj taniej siły roboczej i głównie to przyciąga tutaj inwestorów, którzy tworzą miejsca pracy. Po co mają płacić dla Niemca 10000 zł skoro mogą płacić Polakowi 2500 zł za tę samą robotę? Czysty zysk. A teraz przejdźmy do opinii internautów na temat tego ile powinien zarabiać Polak:

ile powinni zarabiać Polacy„Mój dochód netto to 1600 złotych. Żona ma 1900 zł na rękę. 440 zł płacimy za czynsz, 150 zł prąd, 60 zł za gaz co daje razem 650 złotych miesięcznie. Zostaje 950 zł mojej wypłaty, czyli nie jest źle, ale pozostają do zapłacenia inne rachunki (paliwo, telewizja + internet, opłata za przedszkole), więc z jednej wypłaty nie zostaje nic, a podane koszty utrzymania raczej należą do niższych. Warto też poruszyć inną kwestię. Zwykle kupuje się mieszkanie na kredyt, więc trzeba byłoby doliczyć około 1500 zł raty co zżerałoby prawie całą pensję żony. Mało zostawałoby w ogóle na jedzenie. Minimum zarobków na dwie osoby + 1 dziecko, które pozwalają to powinno być minimum 5000 zł na rękę.”

„Pensja minimalna to około 1200 zł netto i jak za to można godnie żyć? Koszt czynszu to średnio 500 złotych, prąd 150 zł, gaz 50 zł, internet plus TV 80 zł co daje razem 780 zł. Ile więc zostaje na jedzenie, ubrania, środki czystości czy leki? Zostaje 420 zł na miesiąc. Pal licho jeśli ktoś jest singlem, ale jeśli ktoś ma dzieci? Jak za to przeżyć? Może jeden czy dwa miesiące się uda, a ludzi przecież zmusza się do takiego życia latami.”

„Moim zdaniem to żebym mogła dać sobie radę sama to powinnam zarobić co najmniej 3000 złotych, a i tak większość tej sumy zjedzą kredyty, jeśli chce się mieszkać na swoim. Zarobki 4000 zł netto na rękę na jedną osobę to powinna być normalna stawka, biorąc pod uwagę ceny paliwa, żywności, czynszu czy mieszkań w Polsce.”

„Mam 29 lat a jestem zmuszony, aby mieszkać u mamy. Wstyd się przyznać, ale jak mam wydać 800 zł na wynajem najpodlejszej kawalerki to aż się płakać chce, a o kupnie nie ma mowy. Musiałbym zarabiać ze 3 razy tyle co teraz. Chciałbym mieć kiedyś dziecko, ale jak pomyślę, że mu będzie brakować to aż mnie serce boli i nie decyduje się. Czekam, bo może kiedyś będzie lepiej. Ceny w Polsce są europejskie a wypłaty polskie. Taka jest niestety prawda.”

„Trzy osobowa rodzina nie przeżyje za mniej niż 6000 zł, co najwyżej może wegetować z miesiąca na miesiąc. 6000 zł to też jest życie od pierwszego do pierwszego. Uważam, że 10000 zł na rodzinę 3 osobową to tak w sam raz bez wielkich szaleństw.”

„Od 7 lat pracuję za granicą. Moje zarobki dziś to 2800 euro (11400 zł) netto miesięcznie, a jestem zwykłym kierowcą śmieciarki miejskiej. Z kolei żona, która jest pielęgniarką ma 2600 euro (10700 zł) netto. Jakbyśmy wrócili do Polski to ja maksymalnie na tym samym stanowisku zarobię 2500 zł, a żona 1800 zł szpitalu, co daje razem 4300 zł. To jest śmieszna suma – chyba tylko na waciki, a nie utrzymanie rodziny, spłacanie hipoteki, utrzymanie 2 samochodów i porządne wakacje dwa razy do roku.”

„A ja się spytam ile powinna wynosić minimalna renta? Ja dostaję 691 złotych i przymieram głodem. Jakby nie pomoc rodziny to byłoby naprawdę kiepsko.”

„Moja opinia jest taka, że jeśli dostaję brutto 2200 zł, czyli 1600 zł na rękę to nie dam rady przeżyć za tę sumę. A to dlatego, iż muszę wynająć mieszkanie w większym mieście, bo tylko tam da się zarobić, utrzymać się za resztę pieniędzy, a każdy przecież chciałby mieć jeszcze kogoś bliskiego. ZUS + podatki to 41% mojego wynagrodzenia, a logicznie na to patrząc jest to największe w Europie obciążenie. Powiedzmy, że idę do szefa po podwyżkę. Powiedzmy, że dostanę 400 zł, a do tego to on musi dołożyć 200 zł dla państwa, więc co zrobi? Albo nie da podwyżki, bo mu się to nie będzie kalkulować, albo dostanę te 400 złotych pod stołem.”

„Ludzie chcą podwyżek, aby móc spokojnie przeżyć od wypłaty do wypłaty. Opłaty za mieszkanie, gaz, prąd, internet zabierają często 50% wypłaty. Zrozumcie moi mili, że gnieżdżenie się na 50 metrach w kilka osób, posiadanie 15-letniego samochodu, telewizora, komputera, dostęp do sieci i możliwość oglądania telewizji to nie jest żaden luksus.”

„Ile dziś powinien zarabiać Polak żeby godnie żyć? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Skoro ceny mamy unijne (lub raptem trochę niższe) to Polacy powinni zarabiać tyle ile zarabia się w Unii. Jeśli pamiętacie to takimi hasłami nas mamiono w czasie referendum w sprawie przystąpienia do UE.”

„Ja mam 600 zł emerytury, a mój mąż 1750 złotych, co razem daje 2350 zł. Z tego 1200 zł to opłaty za mieszkanie i rachunki. Nie jest łatwo wyżyć za resztę we dwoje. Myślę, że mój przypadek nie jest najgorszy, bo są ludzie w Polsce, którzy mają jeszcze gorzej!”

„Myślę, że moja pensja za 8 godzin pracy, 5 dni w tygodniu powinna wystarczyć na wszelkie opłaty, wyżywienie przynajmniej 3 osób i powinna dawać możliwość spokojnego odłożenia kilkudziesięciu jej procent na następny miesiąc. Czyli powiedzmy, że moje koszty miesięczne na jedną osobę to 2500 zł, więc zarobki w wysokości 5000 zł byłyby w porządku.”

„Myślę, że pensja 5000 zł dla Polaka to wcale nie są żadne luksusy, tylko raptem średni poziom życia. Zarabiam 15000 zł miesięcznie i wcale nie mogę uważać się za bogacza ani nie żyję w jakimś luksusie.”

Jak więc widać z tych opinii wszystko zależy od punktu siedzenia. Ktoś kogo budżet miesięczny wynosi 4000 zł na kilku członków rodziny z pewnością ucieszyłby się z dodatkowego tysiąca. Niektórym jednak 15000 zł to może być za mało jeśli mają spore wydatki np. 7000 zł raty kredytu co miesiąc. Ciekawe co byłoby gdybyśmy wszyscy zarabiali naprawdę przyzwoicie, tak jak na zachodzie? Na to pytanie nie każdy odpowie sobie sam.

Maciek

Student chemii na Politechnice. Piszę o finansach, życiu i perspektywach na przyszłość. Ten blog jest moim dziennikiem i miejscem na publikację własnych przemyśleń.

Related Posts

Kwota wolna od podatku w 2015 roku

Maciek

2015/02/07

Zarobki

W sejmie odbyło się niedawno głosowanie nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Oczywiście p(osłowie) głosowali w taki sposób, aby kwota ta została na obecnym śmiesznym poziomie, czyli 3091 zł. Jest to kwota poniżej minimum egzystencji co znaczy, że nawet jak ktoś zarabia po 500 złotych miesięcznie to jest zmuszony płacić podatki. Za odrzuceniem pomysłu podniesienia […]

Read More

Reklama w internecie, czyli Yahoo racji nie miało

Maciek

2014/09/23

Zarobki

Trafiłem niedawno na artykuł sprzed ponad 13 lat w jakiejś gazecie o tematyce gier. Yahoo! w tamtym okresie twierdziło, że wpływy z reklam w internecie nie będą zbyt szybko rosnąć. Jak donosił wspomniany artykuł: „Na Starym Kontynencie wydatki na reklamę internetową lekko spadły, ale już w tym roku podskoczą o 70% – wynika z najnowszych […]

Read More