Jak założyć bloga?

Maciek

2014/08/17

Porady


Jak założyć bloga? Zastanawiasz się pewnie o co chodzi z blogami? Blog to jest po prostu taka strona internetowa, gdzie treść jest najczęściej pisana przez jedną osobę. Taka osoba popularnie zwana blogerem może zamieszczać wpisy na różnorodne tematy prowadząc jakby pamiętnik w internecie. Ale takie blogi, gdzie autor pisze wyłącznie o swoim życiu bywają mało popularne, a co za tym idzie nie da się na nich dużo zarobić.  O wiele lepiej jest określić ścisłą tematykę swojego bloga i jej się trzymać, dlatego, że pisząc na jeden temat kreujesz swój wizerunek jako eksperta w danej dziedzinie.

Każdy może prowadzić bloga. Pisać można o swojej pasji czy zainteresowaniach. Jeśli umiesz pisać czy mówić przed kamerą to nikt Ci nie może zabronić byś został blogerem czy vlogerem na youtube.com. Używając jednego z wielu znanych serwisów do tworzenia bloga nie ma w ogóle potrzeby posiadać wiedzy programistycznej. Blogowanie to takie publiczne forum, otwarte dla wszystkich bez znaczenia w jakim są wieku czy jakiej płci.

Gdzie założyć bloga?

gdzie założyć blog najlepiejStworzyć własny blog możesz całkiem za darmo korzystając z platformy blogowej blox.pl, blog.pl, wordpress.com lub blogger.com. Polecić mogę szczególnie blox (Twój blog będzie tam pod adresem: nazwatwojegobloga.blox.pl) i bloggera (nazwatwojegobloga.blogspot.com), bo w obu przypadkach Twoje wpisy będą pojawiać się po pewnym czasie dość wysoko w wyszukiwarce google. Możesz też od razu podejść do sprawy profesjonalnie i kupić domenę, hosting oraz zainstalować na swojej domenie najpopularniejszy skrypt blogowy wordpress. Twój blog będzie odnajdywany po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki jego nazwy np. mojfajnyblog.pl. Unikaj kupowania domeny w nazwa.pl albo home.pl. Lepiej skorzystaj z usług ovh.pl, bo dwie pierwsze firmy sprzedając Ci domenę „za 0 zł” odbiją sobie na Tobie, gdy będziesz musiał przedłużyć domenę za rok i wystawią Ci fakturę na 120 zł. W ovh.pl zapłacisz za pierwszy rok 12 zł, a odnowienie będziesz mieć za 50 zł. Koszt hostingu dla Twojego bloga to 50 zł rocznie, a polecić mogę ofertę firmy linuxpl.com, bo jest to stabilny i niezawodny hosting.

Wadą prowadzenia bloga na darmowych platformach jest to, że może on zostać usunięty przez administratora za jakiekolwiek naruszenie regulaminu. Tego problemu nie ma, gdy prowadzisz go na własnej domenie. Musisz tutaj jednak pamiętać, aby robić regularne tzw. „backupy”, czyli kopie bloga. Oznacza to pobranie zawartości bloga wraz z bazą danych tak, aby w przypadku jakiejś awarii na serwerze, gdzie będzie on umieszczony dało się go z powrotem odtworzyć z kopii zapisanej np. na dysku Twojego komputera. Oprócz cyklicznego pobierania zawartości bloga umieszczonego na własnej domenie musisz też pamiętać o zainstalowaniu dwóch podstawowych wtyczek, które zwiększają bezpieczeństwo strony opartej o wspomniany skrypt blogowy wordpress oraz optymalizują treść pod wyszukiwarki internetowe. Będą to kolejno: Ithemes Security oraz WordPress Seo by Yoast.

Jak pisać bloga?

Jeżeli po jakimś czasie stwierdzisz, że regularne pisanie bloga nie jest dla Ciebie to po prostu możesz go zostawić i sprzedać stronę. Z pewnością jednak nabierzesz trochę doświadczenia w tworzeniu treści i działaniu w internecie. Każdy kto interesuje się zarabianiem dodatkowych pieniędzy w sieci powinien spróbować założyć blog przede wszystkim dla siebie samego. Choćby po to by na początek pisać o tym co myślisz, czujesz i co Cię interesuje. Po pewnym czasie, gdy zaczniesz gromadzić stałych czytelników (dzięki stronie fanów Twojego bloga na facebooku czy poprzez e-mailowe subskrypcje bloga) to za nimi przyjdą kolejne osoby, a Twój wpływ na ich opinie będzie znaczący. Wtedy też, gdy zdobędziesz zaufanie czytelników to cokolwiek im polecisz czy powiesz będzie dla nich święte. Od tego już tylko krok by na blogu zarabiać, ale o tym napiszę w innym wpisie.

Jeżeli chcesz stworzyć popularny blog to najważniejsze co możesz zrobić to go założyć i po prostu zacząć pisać. Staraj się pisać codziennie, a przynajmniej co drugi dzień. Trzymaj się stałego planu publikacji, aby Twoi czytelnicy zawsze wiedzieli kiedy można się spodziewać nowego wpisu. Robiąc dłuższe przerwy między publikacjami możesz spowodować zmniejszenie ilości Twoich czytelników.

Oto kilka prostych pytań, które powinieneś (powinnaś) sobie zadać, aby wyznaczyć sobie realistyczne cele co do Twojego blogowania:

– Dlaczego chcesz zostać blogerem?
– O czym masz zamiar pisać bloga?
– Jakie opinie, historie, porady lub pomysły posiadasz, którymi chcesz się podzielić z innymi osobami?
– Co może sprawić, że Twój blog będzie jedyny w swoim rodzaju i odróżnialny od wielu podobnych blogów?
– Kto będzie docelowym czytelnikiem Twojego bloga? Czy chcesz pomagać ludziom szukającym odpowiedzi na pytania dotyczące tematyki Twojego bloga czy może dzięki blogowaniu chcesz pozyskać klientów?
– W jaki sposób chcesz konstruować swoje teksty? Czy będzie to język poważny czy dowcipny?
– Jak masz zamiar używać tekstu, grafik, zdjęć czy filmów na swoim blogu?
– Ile czasu będziesz w stanie poświęcać swojemu blogowi, aby publikować nowe wpisy i odpowiadać na komentarze czytelników?
– Ile czasu i środków będziesz mógł poświecić promowaniu swojego bloga (komentarze na innych blogach, próba zainteresowania swoimi wpisami użytkowników wykop.pl i innych podobnych serwisów)?
– Jakie możesz określić krótko i długodystansowe cele co do swojego bloga? Czy chciałbyś promować swój aktualny biznes czy dopiero zacząć zarabiać na blogu pieniądze?

W zależności od tego o czym będziesz pisał, od Twoich czytelników i od tego ile czasu będziesz mógł poświęcać na prowadzenie bloga to istotne jest, aby ustalić sobie realistyczne cele co do Twojego bloga. Określ też jak szybko będziesz w stanie te cele osiągnąć. Przykładem może być to, że aby stworzyć bloga potrzeba raptem kilkunastu minut, ale może Ci zająć miesiące albo nawet lata, aby Twój blog stał się odwiedzany przez tysiące czy setki tysięcy czytelników dziennie lub tygodniowo.

Oto dwie grupy na facebooku, gdzie możesz zajrzeć i podpytać o dalsze porady:

Grupa do promowania swoich tekstów z bloga: https://www.facebook.com/groups/226739277505153
Blogi współpraca: https://www.facebook.com/groups/385018151627586

Maciek

Student chemii na Politechnice. Piszę o finansach, życiu i perspektywach na przyszłość. Ten blog jest moim dziennikiem i miejscem na publikację własnych przemyśleń.

Related Posts

W co zainwestować 100 tysięcy złotych?

Maciek

2017/05/24

Porady

W co zainwestować 100 tysięcy złotych? Jak zainwestować bezpiecznie pieniądze, aby cieszyć się jak największym zyskiem? Inwestowanie pieniędzy wymaga posiadania wolnych środków finansowych, które będziemy mogli spożytkować w oparciu o wybrany przez nas sposób. Skorzystanie z oferty banku i założenie konta oszczędnościowego pozwoli nam na zgromadzenie środków pieniężnych. Liczyć należy się jednak ze zmienną stopą […]

Read More

Wykres historyczny ceny BitCoin

Maciek

2014/11/28

Porady

Przedstawiam wykres tego jak kształtowała się cena kryptowaluty zwanej BitCoin. Jak widać na wykresie w styczniu 2011 roku cena wynosiła około 0,32 dolara. W grudniu 2011 było to 3 dolary. W połowie 2012 roku 6 dolarów. W grudniu 2012 roku 13 dolarów. Czerwiec 2013 to cena już 100 dolarów. Kilka miesięcy później w listopadzie 2013 […]

Read More

2 komentarze

  • Ania on 2014/08/19

    Całkiem konkretny poradnik. 🙂 Więcej takich poproszę. Też polecam bloxa, gdzie sama mam już trzy małe blogaski.

  • […] zarobić na blogu? Gdy ostatnio pisałem o zakładaniu bloga to wspomniałem, że wspomnę o tym jak zarabia się na blogach co niniejszym czynię. Zarabianie […]

Comments are closed