Kwota wolna od podatku w 2015 roku

Maciek

2015/02/07

Zarobki


W sejmie odbyło się niedawno głosowanie nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Oczywiście p(osłowie) głosowali w taki sposób, aby kwota ta została na obecnym śmiesznym poziomie, czyli 3091 zł. Jest to kwota poniżej minimum egzystencji co znaczy, że nawet jak ktoś zarabia po 500 złotych miesięcznie to jest zmuszony płacić podatki. Za odrzuceniem pomysłu podniesienia kwoty wolnej od podatku byli POwcy i PSLowcy. Przeciw głosowali PISowcy, TRowcy i SLDowcy. Głosować to oni sobie mogą przeciw koalicji rządzącej, ale uważam, że to tylko taka przykrywka, aby pokazać – patrzcie jacy jesteśmy dobrzy i jak chcemy Polakom nieba przychylić. Założę się, że jeśli u władzy będzie inna partia mająca przewagę głosów (z tych co głosowali ZA) to i tak kwota ta nie zostanie jeszcze długo podniesiona, bo zawsze znajdzie się jakieś ale, albo inne „ważniejsze” problemy do rozwiązania.

Co dałoby zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 100%? Z budżetu ubyłoby 4 mld złotych z tytułu PIT, a w kieszeni każdego Polaka zostawałoby 47 zł miesięcznie więcej, co daje 564 zł rocznie. Osoby biedniejsze mogą dzięki temu łatwiej gromadzić kapitał, który pozwoli im te pieniądze zainwestować i wyjść z biedy. W ten sposób korzysta z tego zarówno gospodarka jak i państwo. A co byłoby jakby kwota wolna od podatku była wyższa np. 4 krotnie, czyli wynosiłaby ok. 12,000 zł? To i tak byłoby znacznie mniej niż w wielu krajach Europy, ale byłoby to już całkiem niezłe odciążenie fiskalne dla osób zarabiających minimalną krajową.

Kiedy ostatnio zmieniana była kwota wolna od podatku? W 2008 roku została ona zwiększona o 2 zł, słownie: dwa złote. Od tamtego czasu stoi w miejscu jak zaczarowana. Komuś bardzo zależy, aby drenować kieszenie Polaków jak najdłużej się uda. A udaje się to jak widać od wielu lat i wcale nie wygląda na to, aby wiele osób się przeciw temu buntowało. Oczywiście prawie każdy powie, że to oburzające, ale poza gadaniem nikt nic nie robi. Każdy woli siedzieć cicho i cieszyć się tym co posiada, a nie szukać zjednoczenia z rodakami i wyjść na ulicę w celu demonstracji swojego niezadowolenia. Również piszący te słowa na ulicę nie wyjdzie, bo uważam, że rząd dopóki ma władzę to nie liczy się wcale ze zdaniem obywateli. Mało było petycji z milionami podpisów, które zostały zmielone moment po tym jak dotarły do adresata?

Ile wynosi kwota wolna od podatku w innych krajach Europy?

Okazuje się, że w cywilizowanych krajach nie ściąga się podatku od osób, których dochód jest na poziomie minimum bytowego. W Europie kwoty wolne wynoszą od 20,000 do 30,000 zł (Grecja, Włochy, Dania, Niemcy), z kolei w Wielkiej Brytanii, Austrii, Finlandii i Cyprze kwota wolna przekracza nawet 40,000 – 50,000 złotych. Czechy nie mają z kolei kwoty wolnej od podatku, ale za to inne ulgi, których u nas nie ma, wynoszące nawet do 20,000 zł rocznie. W Holandii też nie ma takiej kwoty, ale tam zarabiając w przeliczeniu do 80,000 zł płaci się tylko 1,95% podatku. Nasza kwota zwolniona z podatku wygląda więc bardzo skromnie, by nie powiedzieć śmiesznie, na tle krajów lepiej rozwiniętych.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podniesienie tej kwoty nie jest wcale jakąś magiczną receptą na poprawienie bytu wielu Polaków. Podatek dochodowy to przecież jeden z wielu podatków, a o wiele więcej płacimy na ZUS, VAT czy różne akcyzy.

Maciek

Student chemii na Politechnice. Piszę o finansach, życiu i perspektywach na przyszłość. Ten blog jest moim dziennikiem i miejscem na publikację własnych przemyśleń.

Related Posts

Reklama w internecie, czyli Yahoo racji nie miało

Maciek

2014/09/23

Zarobki

Trafiłem niedawno na artykuł sprzed ponad 13 lat w jakiejś gazecie o tematyce gier. Yahoo! w tamtym okresie twierdziło, że wpływy z reklam w internecie nie będą zbyt szybko rosnąć. Jak donosił wspomniany artykuł: „Na Starym Kontynencie wydatki na reklamę internetową lekko spadły, ale już w tym roku podskoczą o 70% – wynika z najnowszych […]

Read More

Ile powinien zarabiać Polak?

Maciek

2014/07/14

Zarobki

Ile powinien zarabiać Polak? Zebrałem kilka opinii z różnych forów na temat tego ile według Polaków powinniśmy zarabiać, aby móc żyć na godziwym poziomie. Ogólnie podsumowując te wypowiedzi to uważam, że jedna osoba jest w stanie utrzymać się na niezłym poziomie zarabiając 4000 zł na rękę miesięcznie. Dwóm osobom żyjącym we wspólnym gospodarstwie domowym wystarcza […]

Read More

1 Comment

  • Antek on 2015/02/13

    To w końcu będzie wyższa czy nie?

Comments are closed