Szybka linia kredytowa dla firm – kto na tym zarabia?


Szybka linia kredytowa dla firm, czyli kto na tym zarabia? Załóżmy, że chcesz rozkręcić biznes. Wybierasz się więc do banku po pożyczkę i dostajesz odpowiedź odmowną. Jednak zaraz kontaktuje się z Tobą pośrednik, który za niewielką opłatą potrafi przekonać „zaprzyjaźniony” oddział banku, żeby jednak dał Tobie pieniądze i to praktycznie od ręki. Jak to działa?

Oto przykład nie z życia wzięty. Jan Kowalski postanawia uruchomić małą kawiarnię. Pracuje w dużej firmie i nieźle zarabia. Z kolegą, który ma doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, założył więc spółkę cywilną. Mieli trochę pieniędzy, ale oczywiście za mało – sprzęt, meble, wynajem lokalu w dobrym punkcie miasta – to wszystko kosztuje. A potrzebowali około 80000 zł. Po odbiciu się od kilku banków, stracili już nadzieję na kredyt. Jednakże na pewnej liście dyskusyjnej w Internecie doszukali się krótkiej wymiany zdań na temat X. sp. z o.o., która pomaga w załatwieniu pożyczek. Spółka X. ma adres, stałą siedzibę i zatrudnia trzech pracowników. To dobrze, bo na rynku roi się od naciągaczy. Firma działa na prostej zasadzie: ubiegający się o pożyczkę dostarcza potrzebne dokumenty – deklaracje podatkowe z ostatnich trzech lat, NIP, wyciąg z rejestru handlowego lub ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS i podatkami itp.

Teraz nasz przedsiębiorca może spać spokojnie: spółka załatwi mu… normalny kredyt w banku, ale za to błyskawicznie, najwyżej w 2, 3 dni. Firma musi działać co najmniej 1-3 lata – tłumaczył Kowalskiemu pracownik spółki X. – Pan jest na starcie. Niełatwo będzie o kredyt, bo co możecie przedstawić jako zabezpieczenia? Samochody? Dobra, w porządku. – Są jakieś obroty na rachunku bieżącym założonym na waszą spółkę cywilną? Niewielkie – no cóż, możemy postarać się o pieniądze, ale tylko do 45000 zł – nie jako kredyt inwestycyjny, ale w rachunku bieżącym – mówili pracownicy spółki X. – Spłacać będziecie tylko odsetki, a kapitał można odroczyć na rok.

Oprocentowanie kredytu miało wynieść ok. 23% w skali roku. Bank potrąci też 2% prowizji od jego wartości (przy kredytach powyżej 45000 zł prowizja zaprzyjaźnionych z pośrednikiem banków wynosi 2,5-3%). No i najważniejsze: ten wirtualny przedsiębiorca Kowalski miał zapłacić prowizję za pośrednictwo – 2000 zł! Czyli za zaniesienie dokumentów do banku „na odpowiednie biurko” spółka mogła zainkasować 2900 zł, 6,4% wartości pożyczki. Czysty zysk bez wysiłku.

Tu porzućmy wirtualnego Kowalskiego, który oczywiście z kredytu zrezygnował. Wziął go jednak inny przedsiębiorca, działający na rynku od wielu lat, którego z różnych powodów banki nie chciały finansować. Wynegocjował od spółki X. o połowę niższą prowizję za pośrednictwo, ale i też obiecano mu mniejszy kredyt (widać zaprzyjaźniony pracownik bankowy nie chciał nadmiernie ryzykować). Biznesmen ów posłusznie założył rachunek w warszawskim oddziale jednego z czterech banków, z którymi – jak zapewniają pośrednicy – współpracuje spółka X. Powołuje się ona na 4 znane banki. Biura prasowe wszystkich tych czterech banków obdzwoniły swoje warszawskie oddziały i nikt nie słyszał o spółce X. Tymczasem przedsiębiorca kredyt ma już prawie w ręku, czyli że szybka linia kredytowa działa zupełnie nieformalnie.

Maciek

Student chemii na Politechnice. Piszę o finansach, życiu i perspektywach na przyszłość. Ten blog jest moim dziennikiem i miejscem na publikację własnych przemyśleń.

Related Posts

Zarabianie na złomie i surowcach wtórnych

Zarabianie pieniędzy na zbieraniu złomu i surowców wtórnych wydaje się może mało atrakcyjną opcją, jednak jest to na pewno opłacalne. Sami rozejrzyjmy się w aktualnym otaczającym nas świecie, czy byłoby tyle czynnie działających skupów, gdyby nie przynosiło to ich właścicielom zadowalających efektów finansowych? Otóż odpowiedź jest prosta – zarabianie na złomie i surowcach wtórnych opłaca […]

Read More

Jak szybko zarobić 100 zł – pomysły

Jest takie jedno pytanie, które czasem trapi prawie każdego, czyli jak szybko zarobić jakąś sumę pieniędzy, która poprawi nasz budżet. Sumą jaką wezmę dziś na warsztat będzie 100 zł. Jak więc można szybko zarobić sto złotych? Na pewno nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ samych sposób na zarobienie stówki jest dosłownie milion. Nie […]

Read More