Wykres historyczny ceny BitCoin

Maciek

2014/11/28

Porady


Przedstawiam wykres tego jak kształtowała się cena kryptowaluty zwanej BitCoin. Jak widać na wykresie w styczniu 2011 roku cena wynosiła około 0,32 dolara. W grudniu 2011 było to 3 dolary. W połowie 2012 roku 6 dolarów. W grudniu 2012 roku 13 dolarów. Czerwiec 2013 to cena już 100 dolarów. Kilka miesięcy później w listopadzie 2013 roku cena BitCoin uzyskała swój szczyt w wysokości ponad 1100 dolarów. Od tamtej pory cena systematycznie spada. W połowie tego roku 1 bitcoin kosztował około 630 dolarów. Obecnie, pod koniec listopada 2014 roku ta cena wynosi 360 dolarów.

cena bitcoin wykres od 2011 roku

Historyczna cena bitcoin od 2011 roku.

historyczna cena bitcoin wykres od 2013

Wykres ceny bitcoin od początku 2013 roku.cena bitcoin wykres 2014Cena bitcoin od początku roku 2014.

Dlaczego ludzie kupują BTC? Po co kupować BitCoin?

Jedynym czynnikiem, który pociąga ludzi do zakupu BitCoin jest nadzieja, że kurs BTC wzrośnie, natomiast BTC sam w sobie nie posiada żadnej wartości. Mamy tu do czynienia z klasycznym schematem Ponziego, gdzie zysk ludzi posiadających BTC zależy od kolejnych wpłat, czyli zakupu BitCoina przez inne osoby. Zwykły pieniądz jest kreowany przez banki, złoto się wydobywa z ziemi, a BitCoin? Jego także się „wydobywa”, z tym że ilość BTC jest ograniczona, choć bardzo duża. Trudność (moc obliczeniowa) „wydobycia” BTC zaczyna rosnąć razem z ilością źródeł wydobycia. BTC nie jest jednak piramidą finansową, ale rodzajem spekulacji. Spekulacja to dobrowolny udział w hazardowej (ryzykownej) grze na giełdzie. Z kolei piramida finansowa jest to oszustwo, które polega na niewywiązaniu się z umowy i przywłaszczeniu pieniędzy.

Czemu kurs BitCoin nie jest stabilny?

Żadne towary nie stoją za jakąkolwiek walutą, ale prawdą jest to, że przymus państwowy rozliczania się danymi papierami stoi za stabilnością cen w dolarach czy złotówkach. Za BitCoin stoi więc próżnia tak samo jak za każdą inną walutą. Kurs BTC nie jest stabilny, ponieważ nie korzysta z niego na razie zbyt dużo ludzi, a jako środek płatniczy jest uznawany w małej ilości miejsc. Historyczna, zmieniająca się cena BitCoin jest tylko wynikiem spekulacji na rynkach. Z tym że trzeba zauważyć iż kurs (zaufanie do tej kryptowaluty) jest stabilniejszy, a to dlatego, że jego podaż jest ograniczona wykonywaną pracą komputerów. Podaż dolarów czy złotówek zależy w dużym stopniu od działań aktualnego rządu oraz banków centralnych. Z powodu tego, że ilość waluty BTC jest skończona to można założyć, że po po dłuższym czasie wystąpi deflacja. Takie problemy będą miały miejsce praktycznie zawsze jeśli pieniądz nie ma odbicia rzeczywistego w kruszcach np. w złocie.

Czy możliwe jest, że cena BitCoin spadnie do zera?

W tym momencie obserwując historyczny wykres cen BTC można powiedzieć, że nie jest możliwe, aby cena BitCoin spadła do zera. Wartość tej kryptowaluty mogłaby spaść do zera np. gdyby kilka bogatych państw zdelegalizowałoby tę walutę. Kursy innych walut (dolar, euro, złotówka) także ulegają wahaniom, bo dokonywane są spekulacje na walucie narodowej takie same jak na BitCoin.

Frazy kluczowe wpisu:

  • bitcoin kurs
  • cena bitcoin wykres

Maciek

Student chemii na Politechnice. Piszę o finansach, życiu i perspektywach na przyszłość. Ten blog jest moim dziennikiem i miejscem na publikację własnych przemyśleń.

Related Posts

W co zainwestować 100 tysięcy złotych?

Maciek

2017/05/24

Porady

W co zainwestować 100 tysięcy złotych? Jak zainwestować bezpiecznie pieniądze, aby cieszyć się jak największym zyskiem? Inwestowanie pieniędzy wymaga posiadania wolnych środków finansowych, które będziemy mogli spożytkować w oparciu o wybrany przez nas sposób. Skorzystanie z oferty banku i założenie konta oszczędnościowego pozwoli nam na zgromadzenie środków pieniężnych. Liczyć należy się jednak ze zmienną stopą […]

Read More

Jak wybrać kartę debetową?

Maciek

2014/09/30

Porady

W tym wpisie postaram się wyjaśnić czym różni się karta charge od kredytowej, a bankomatowa od debetowej. Jakie są rodzaje kart wydawanych przez banki? Istnieją karty płatnicze, umożliwiające opłacanie transakcji, i bankomatowe – tylko do wypłaty gotówki z maszyn prowadzonych przez bank, w którym posiadasz konto. Jest ich już coraz mniej, bo instytucje finansowe dążą […]

Read More