Zarabianie na złomie i surowcach wtórnych


Zarabianie pieniędzy na zbieraniu złomu i surowców wtórnych wydaje się może mało atrakcyjną opcją, jednak jest to na pewno opłacalne. Sami rozejrzyjmy się w aktualnym otaczającym nas świecie, czy byłoby tyle czynnie działających skupów, gdyby nie przynosiło to ich właścicielom zadowalających efektów finansowych? Otóż odpowiedź jest prosta – zarabianie na złomie i surowcach wtórnych opłaca się, szczególnie firmom je skupującym. Kwestia zarobku jest również ważna, ponieważ zależy, po której stronie chcemy się znaleźć i czym konkretnie chcemy handlować. Na sam początek weźmy sobie może na cel jeden obiekt, najlepiej będzie chyba zobrazować to na złomie komputerowym. Stare procesory zawierają czyste złoto, który pozyskiwane jest przy prostej reakcji kwasowej. Oczywiście nie polecam nikomu praktykowania takich działań samodzielnie w domu, bo trzeba się wpierw odpowiednio zabezpieczyć oraz rozeznać co i jak. Tutaj przykład filmu po angielsku, gdzie prezentowany jest sposób odzyskiwania złota z procesorów. Ze skupowania takich procesorów i elementów posiadających pozłacane styki, można zarobić sporą gotówkę i warto jest w to zainwestować. W układach elektronicznych różnych urządzeń można znaleźć np. złoto, srebro czy miedź itp. Jeśli ktoś ma smykałkę do chemii to może popróbować odzyskiwania tych metali z procesorów i innych komponentów komputerów. Na allegro można je zakupić jako tzw. „złom elektroniczny”.

Tak samo prowadzenie skupu starych katalizatorów jest bardzo opłacalne ze względu na duży odsetek wartościowych cząsteczek. Czasami taka wartość katalizatora jest o wiele wyższa niż samego starego samochodu, z którego nic więcej się nie nadaje. Tego typu sprzęt zazwyczaj odsprzedawany jest większym firmom i dzięki temu mamy możliwość zarobienia pieniędzy bez większego wysiłku. Na polskim rynku w dalszym ciągu jednak króluje skup surowców wtórnych codziennego użytku (makulatura, szkło, plastiki) i metali, ponieważ są one najłatwiejsze w upłynnieniu u firm, które zajmują się przeróbką takich materiałów na produkty pełnowartościowe. Punkt skupu złomu jest to jednak interes, który wymaga zainwestowania sporej kwoty pieniędzy, ponieważ żeby jakiś produkt odsprzedać, najpierw musimy go kupić.

A co jeśli interesuje nas tylko własnoręczne zbieranie i odsprzedaż metali oraz innych surowców wtórnych na skupie? Oto jak kształtują się ich ceny w przybliżeniu.

Ceny skupu złomu za kilogram

Cienki złom stalowy (blachy, rury, kształtowniki): 0,3 – 0,45 zł
Gruby złom stalowy (minimalna grubość 4 mm): 0,4 – 0,5 zł
Złom stalowy o grubości minimum 8 mm: 0,65 zł
Złom żeliwo: 0,6 zł
Złom mosiądz: 10 – 12 zł
Złom brąz: 14 – 17 zł
Złom miedź: 14 – 18 zł
Złom aluminium (puszki): 3,5 zł
Złom aluminium (inne): 2 – 8 zł
Złom cynk: 3 zł
Złom cyna: 37 – 53 zł; cyna z dodatkiem srebra: 78 zł
Złom ołów: 4 – 5 zł
Złom stal nierdzewna: 3 zł
Złom stal żaroodporna z niklem: 6,5 zł
Złom akumulatory: 2,5 zł

Rozpiętość cen złomu danego metalu zależy od jego rodzaju, grubości, zastosowania. Jak widać z powyższego zestawienia najbardziej opłaca się zbierać takie metale i stopy metali jak: miedź, mosiądz, brąz, aluminium, cyna, ołów.

Ile w skupie płacą za surowce wtórne?

Makulatura: 0,08 – 0,14 zł za kg
Tłuczka szklana spożywcza: 0,01 – 0,02 zł za kg
Folia: 0,20 – 0,30 zł za kg

Sprzedawać można także nakrętki od butelek. Ile kosztuje kilogram nakrętek? Cena nakrętek plastikowych to niestety niezbyt dużo, bo zwykle 0,30 – 0,60 zł za kilogram. Duży worek 120 litrowy to około 8 kg nakrętek, a dostać można za nie w przybliżeniu raptem 4 zł. Tak więc dużo jest zbierania i sporo to zajmuje miejsca, a zysk nieduży. Można zbierać i sprzedać nakrętki od napojów, olejów, kaw, kosmetyków itp. Z kolei kapsle od butelek np. po starych piwach często mają wartość kolekcjonerską i mogą kosztować nawet po kilkadziesiąt złotych za sztukę.

łatwe zarabianie na złomie i wtórnych surowcachWarto jest zainteresować się tego typu inwestowaniem, ponieważ jest to praktycznie pewny zarobek, a stopa ryzyka jest bardzo niewielka, wystarczy jedynie na bieżąco obserwować cenę danych surowców. Zbierać metale na pewno również warto, bo zarabianie na złomie to praca niewymagająca. Nie jest tajemnicą, że zawodowi zbieracze złomu potrafią bez problemu się z tego utrzymywać. Istnieje też innego rodzaju zbieractwo metali, choć bardziej podchodzi to pod poszukiwanie i kopanie w ziemi. Mowa tu o używaniu wykrywaczy metali, które pozwalają odnajdywać monety i inne kosztowne przedmioty zagubione przez ludzi np. na plażach. Ale to już jest zagadnienie, które warto byłoby rozwinąć w osobnym wpisie.

Frazy kluczowe wpisu:

  • gdzie szukać złomu
  • zbieranie zlomu
  • jak zarobić na złomie
  • zarabianie na złomie
  • gdzie szukac zlomu
  • zbieranie złomu
  • gdzie szukać miedzi
  • zbieranie miedzi
  • co można zbierać i sprzedać
  • jak zarobic na zlomie

Maciek

Student chemii na Politechnice. Piszę o finansach, życiu i perspektywach na przyszłość. Ten blog jest moim dziennikiem i miejscem na publikację własnych przemyśleń.

Related Posts

Jak szybko zarobić 100 zł – pomysły

Jest takie jedno pytanie, które czasem trapi prawie każdego, czyli jak szybko zarobić jakąś sumę pieniędzy, która poprawi nasz budżet. Sumą jaką wezmę dziś na warsztat będzie 100 zł. Jak więc można szybko zarobić sto złotych? Na pewno nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ samych sposób na zarobienie stówki jest dosłownie milion. Nie […]

Read More

Czy opłaca się oszczędzać pieniądze?

Czy warto teraz w ogóle oszczędzać pieniądze? Żyjemy w kraju, gdzie wszystko jest relatywnie drogie. Jedzenie, prąd, woda oraz przede wszystkim paliwo. Dlatego większość z nas stara się oszczędzać pieniądze. Niestety, ale często wypadają nam jakieś wydatki, zatem ciężko uskładać chociażby kilka tysięcy złotych. Nawet jak już zbierzemy pokaźną kwotę, to samochód może postanowić nam […]

Read More